انتخاب رنگ لباس و پوشش اسلامی ...

رنگ لباس همیشه معرف حالات درونی و نوع شخصیت روانی ماست این در بیشتر مواقع که فرد از توانایی انتخاب رنگ ( از نظر مالی و خانوادگی ) برخوردار باشد صدق میکند و فقط در مواردی که فرد تصمیم گیرنده نیست یعنی اولا بضاعت مالی ندارد که لباس خود را خود انتخاب و تهیه کند و یا اینکه سنت خانوادگی بر انتخاب های او تاثیر گذار است این به یک اجبار تبدیل میشود.

بر فرض مثال ، برای خانمها ، معمولا رنگ مانتوو چادر  همیشه یا سیاه است یا سرمه ای ( در جاهای رسمی ) و این جبر در پوشش حاصله چند چیز است :

1.اجبار فرهنگی و اجتماعی که زن را مجبور میکند در مجاری رسمی از رنگ های سنگین ( به تعبیر جامعه ) استفاده کند .

2.اجبار تهیه و تدارکاتی که به دلیل این بوجود می آید که مانتوهای با این رنگ ها بسیار بیشتر از مانتوهای رنگی در فروشگاه ها موجود اند .

3.اجبار خانوادگی که به خانمها اجازه نمیدهد رنگ های مورد علاقه خودشان را انتخاب کنند و سعی بر این دارد تا از زن یک چهره حرفشنو و سنگین ( به تعبیر خودشان ) ارائه کنند .

4.اجبار حکومتی که خانمها را مجبور میکند در مبادی رسمی اینگونه پوشش داشته باشند .

5.اجبار مالی ، آن هم به دلیل نداشتن استقلال مالی زن در اکثر مواقع .و ....

این همه ، باعث میشوند که فرد نتواند رنگ مورد علاقه خودش را انتخاب کند ولذا فرد را به اجبار در انتخاب رنگ پوشش وامی دارد که البته متاسفانه بخش اعظم اجبار در پوشش مربوط به خانمهاست و در اقایان این کمتر مشاهده میشود که شاید بشود گفت که دلیل این به خاطر استقلال مالی آقایان و گفتمان فرهنگی مردسالار است تا چیز دیگر . نظریه های روانشناسی برای رنگ های مختلف پوشش زیاد وجود دارد که مثالا رنگ آبی نشانه آرامش فرد است یا رنگ های تند نشانه انرژیک بودن فرد و …… که من قصد تفسیر روانشناسی این را ندارم اما به عنوان نمونه خودم علاقه به رنگ آبی و رنگهای روشن دارم ،البته شرایط زمانی نیز در انتخاب رنگ برای خودم تاثیر داره ،مثلا در مراسمات

و جاهای رسمی نوع پوشش و رنگ لباس با  جاهای دیگه فرق داره ،اما در کل در حال حاضر خانمها آزادی

برای انتخاب رنگ ندارند و بیشتر باید رنگ مشکییا سرمه ای استفاده کنند ،البته از نظر دینی نیز هیچگاه اسلام صحبتی در خصوص پوشش اسلامی با رنگ سیاه نکرده ، حتی خداوند متعال خود برای قشنگترین مخلوقاتش رنگهای شاد و متنوع بکار برده مثلا طاووس یا طوطی و....به نظر من پوشش اسلامی و انتخاب رنگ  باید باشه اما منطقی و آزادانه

مثل خیلی از کشورهای مسلمان دیگه مثلا لبنان و .. نهایتا  مطالب فوق را بیشتر به این دلیل آوردم تا نظر بازدید کنندگان را در خصوص  انتخاب رنگ و حجاب اسلامی را بدونم با تشکر .

 

/ 5 نظر / 43 بازدید
شهروز

چه عنوان زیبایی وبلاگ دارد.. کاش به همان راحتی که می شد پوشش ظاهر را انتخاب کرد می شد پوشش درون و خلقیات را هم انتخاب کرد ..

آتریسا

با خوندن متنتون متنی به ذهنم رسید که تو سرزمینم میذارمش یه روزی... به مساله قابل تعمقی پرداختین... ممنون که همیشه هستین... [گل]

سونیا

سلام دوست فرهیخته.مطلب جالبی بود.من یه تحقیق دارم در مورد نوع بوشش بخصوص خانمهامی خوام از مطلبتون استفاده کنم .البته با اجازه خودتون.در ضمن اگه مطلب دیگه ای هم دارید تو وبلاگ بزنید .با تشکر.و یه چیز دیگه.رنگ آبی واقعا قشنگه منم موافقم.عدم آزادی در انتخاب رنگ لباس یکی از هزاران ظلمی است که در جامعه مرد سالار خفقان زای ما بر زن میرود.جای بسی تاسف است که همیشه در این بین از دین هم مایه میگذارند.[گریه][خداحافظ]

کانون قرآن مسجد ابوالفضل (ع) بوشهر

زندگی شیرینی برای شما و خانواده محترم آرزومندم. [گل]

سید عرفان

سلام مطلب خوبی بود من هم با انتخاب پوشش منطقی و آگاهانه موافقم پستی که در مورد قهرمان تنیس نوشتی بسیار عالی بود. امیدوارم که همیشه شاد باشی و آرام.