جومونگ ....

دیشب آخرین قسمت مجموعه افسانه جومونگ هم بعد از 81 قسمت تمام شد .اما این سریال در ایران در حالی مورد استفاده مخاطبان قرار می گیرد. که ادبیات ایرانسرشار از اسطوره های بزرگ تاریخی است و شاهنامه فردوسی تنها بخشی از آن را پوشش میدهد.
اسطوره های ایرانی که  با دیوهای غیر قابل تصور بشر در می افتند و برایسربلندی ایران حتی از خون فرزندانشان می گذرند و عقده پسرکشی سهراب نیز به عنوانبزرگترین تراژدی اسطوره ای دنیا، در ذهن تاریخی میراث جهان ثبت می شود.
از سویدیگر "گردآفرید"، شیرزنی اسطوره ای برای دفاع از مام مهین خود در نبردی عظیم به جنگدشمنان ایران می رود و قهرمانان در راه ایران با پیل تنان مرد، به ستیز و نبرد رودر رو برمی خیزد.
"
آرش " معروف ترین کمانگیر اسطوره ای تاریخ جهان است،که درروایت بین النهرین و عیلامی از او به عنوان " خورشید " یاد می کنند و او را تعیینکننده مرز امیراتوری باستانی ایران می دانند.
"
سیمرغ " پرنده اسطوره ایایرانیان باستان بوده که در آن جنگاوران با نصب یک پره سیمرغ بر کلاه خود خویش و یانصب آن بر پرچم لشگر بر تمامی دشمنان پیروز می شدند و آتش زدن پر سیمرغ روایتشاهنامه تراژیک می کند.
"
اسفندیار" رویین تن نیز  اسطوره بزرگ پهلوانانه ایرانیاست، که هیچ تیری سنگی و آهنین حتی بدون پوشین زه آهنین بر بدن وی کارساز نبوده وتنها نقطه ضعف اسفندیار چشم های او بوده که به دلیل داشتن چشم های مغموم، همیشه سربه زیر مبارزه می کرد.
"
کاوه "اسطوره آهنگری که موفق به ساخت زهی نفوذ ناپذیرمی شود و با برافراشتن بیرق آهنگری خویش به همراه "فریدون " دیگر اسطوره ایرانی برضحاک ستمگر فائق می آید.
در پدیدار شناسی اسطوره های ایران، زنان نیز همیشه نقشآفرین بوده، چه این که رستم به عنوان تهمتن و پهلوانی که پشت اش در کشتی هرگز بهخاک نمی رسد،به زنی در سمنگان دل می بندد تا به واسطه او "سهراب " به دنیا آید وتراژدی پسرکشی رقم بخورد.
فنا ناپذیری "گیل گمش "، "آناهیتا " بانوی آب، "جمشید " پدیدآورنده آتش ، "بهرام گور" اسطوره رقابت، "سیاووش " اسطوره عبور از آتش ، "چیستا " اسطوره دانایی و اسطوره های
دیگر همه در تاریخ ایران زیست تاریخیدارند.
سریال جومونگ در حالی از نظر افسانه ای و اسطوره ای روایت داستانی میشود که همه این اسطوره های ایرانی، ده ها هزار سال پیش از افسانه جومونگ در ایراننسل به نسل و زبان به زبان بیان شده است.
آنچه مسلم است، انبوه گرایش مخاطبانایرانی به این سریال کره ای، به دلیل وجود اسطوره پذیری ایرانیان در تاریخ ادبیاتایران است به گونه ای که به راحتی باورپذیری سریال تاریخی را برای مخاطبان ایرانیرقم می زند.
امپراتوری " هان " در این سریال که به تعبیری از آن به امپراتوریچین نیز یاد می شود، در تاریخ باستان یکی از ضعیف ترین امپراتوری بوده که خراجسنگینی در ابتدا به امپراتوری یونان ،سپس امپراتوری ایران و امپراتوری افسرانمقدونی پرداخت می کرده و ایران در عصر امپراتوری" هان" دارای مجهزترین ارتش تاریخیبوده به ارتش آهنین با زره پوش های نفوذ ناپذیری مرزهایی تا امپراتوری مصر گسترشداشته و امپراتوری هان با تایید نظر ایران باستان تعیین می شده است.
 با اینحال بی توجهی به اسطوره های ایرانی در ساخت سریال های داخلی و وطنی و عدم حرفه ای بودن سکانسهای فیلمهای ایرانی مخصوصا در نبردها  بی شک باعث میشود شکل جومونگ روی پیراهن، بشقاب ، کاسه و لبوان،کیف و... مردم ایران نقش برجسته باشد .و کار به جایی برسد که بازیگر نقش جومونگ راهی تهران شود.اگر دقت کرده باشید اکثر سریالها و فیلمهای ایرانی که در آن افرادی که نقش منفی دارند رو با اسمهای اصیل و برجسته ایرانی تطبیق می دهند مثلا اکثرافرادی که در نقش دزد ،قاتل و خلاف کار رو با اسم سهراب ،اسفندیار ،کاوه ،کوروش و...که به جای شناساندن این افراد به مردم به عنوان اسطوره های ایرانیان آنها رو هم به این شکل خراب میکنند .امیدوارم در آینده مجموعه های ایرانی با کیفیتی  مثل سریالهای خارجی از فرهنگ کهن ایرانیان نیز پخش شود .تا نوجوانان و جوانان ما هم به اصل و نصب کهن خود نیز افتخار کنند.

/ 19 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احسان(فرهنگ و هنر)

سلام.متاسفانه کشور ما نمیتونه فیلمهای تاریخی رو ساپورت کنه.یا به تعبیری تاریخی ساز خبره نداریم.البته هستند بزرگانی مث داود میرباقری که اونا هم تاریخی-مذهبی بیشتر میسازند تا تاریخی حماسی و اساطیری. با(داگویل)به روزم.ممنون

ستاره

سلام دوست عزیز متاسفانه ما عادت کردیم که سرمایه های کشور را به حراج بگذاریم و اجناس بنجل بیگانگان را با بهایی گران بخریم. البته شاید این حرف به مطلب شما جور نباشد...ولی کلا گفتم که حاکمان ما دست به نابودی فرهنگ غنی ما زده اند ، از هنر بگیر تا آثار باستانی......حالا چرا ، فقط خدا میداند و بس

ستاره

سلام الهی ..... شبهای قدرمان سپری شد و چشم به فردایی روشن داریم ، تا خورشید عدالت بر این دیار بتابد ، ظلمها را ذوب کند و ظالمان را بسوزاند. به روزم و منتظر حضور سبزتان [گل][گل]

ابوذر اکبری

ز جمعه های سیاه خردادِ شرم و دروغ به فصلِ خون و قیام خیابانهای شلوغ سپید پوشی سـرخ سیاه پوشی زرد به سـبـز ایـرانـم شکفته شعله ی درد دو صد دغل نامرد دو صد حرامیِ دَد هزار فاجعه رُست ز خطبه ی آن بـد کریهِ هستی کُش قاتلِ زیـبـائی سوگُلیِ شیطان ولـیِ گمراهی نمرودِ جهل و جنون فتوای قتل و خـون کشتار نسلی نـو گردابه های فسون ٢ مـا با همیم ای دوسـت این خـانـه خـانـه ی توست دستان و موج نـور هنگامه ی جادوست مـا با هم و دریا تسلیم عزم بـلنـد ول کن جزیره ی غم بـلنـد غـرور سـهـنـد جزیره های غریب سیمای ترس و فریب اخبار شرم آور دروغهای عجیب به راه انـسـان باش به دل جـوان آزاد مـا هـمـه با هـم تا زمزمه مان فـریـاد بـیا به یـادِ خـدای خورشـیدی از ایـمـان به عـطـر پـاکِ وطــن بخوان به نـام جـان بـیا که قطره شویم در عـشـقـمـان ایـــران خو

حسين

سلام دوست عزيز ... شما هميشه به من لطف داريد شاد باشيد و پيروز [گل]

ابوذر اکبری

سلام وقت خوش چی میشه گفت غیر تاسف ایشالا انقلاب و شاه بعدی درست میشه ........ بهروز و سرفراز [بغل][گل][گل]

سیاوش

سلام من کاملا با شما دوست گرامی موافقم کاش میشد کسی کمی هم به فکر فرهنگ ارزشمند کهن ایرانی می افتاد

نرگس

من هم یک عیدی جومونگی دارم. به امید اینکه روزی فیلم بزرگان تاریخمان را ببینیم.